اطلاعاتی در مورد تزریق ژل که باید بدانید

تزریق ژل برای همه افراد مناسب نیست. برای مثال افرادی که آلرژی شدید دارند یا سابقه شوک آنافیلاکسی دارند نباید ژل تزریق کنند. افرادی که پوست آنها دچار التهاب شده یا به عفونت پوستی مبتلا هستند تا زمانی که این موارد از بین نروند نباید ژل تزریق کنند.

ژل های پر کننده صورت مانند کلاژن و اسید هیالورونیک می باشند و از آن ها برای برای جوانسازی پوست نواحی مختلف بدن استفاده می شوند. همچنین این ژل ها چین و چروک های صورت و پوست انسان را از بین می‌برند.

با بالا رفتن سن، حساسیت پوست ما به چروک افزایش یافته و پوست دچار افتادگی می شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سال های طولانی حرکت عضلات (نگاه کردن، جویدن، لبخند زدن) باعث فرسوده شدن بافت های پوست می شود. تزریق ژل یک راهکار بی خطر برای جوانسازی پوست می باشد. البته این نکته را نیز باید ذکر کرد که تزریق ژل باید توسط یک متخصص پوست صورت گیرد. لب ها پس از تزریق ژل لب قدری حساس، قرمز و متورم می‌شود. عوارض تزریق ژل لب طبیعی است و معمولاً ظرف چند روز این عوارض از بین می‌رود. هزینه تزریق ژل لب و چربی در لب بر اساس نوع محصول مورد استفاده و موقعیت جغرافیایی متفاوت است.

نحوه کار چگونه است؟

بهتر است هفت روز قبل از تزریق از مصرف فرآورده‌هایی که انعقاد خون را به تاخیر می اندازند مانند آسپیرین خودداری شود تا احتمال خون مردگی یا خونریزی محل تزریق وجود نداشته باشد. برای تزریق ژل نیاز به بیهوشی نیست ولی یک بیحسی موضعی برای کاهش و از بین بردن درد احتمالی، لازم است. کار تزریق سریع صورت می گیرد و خانمها بلافاصله می توانند آرایش کنند. طی ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق بایستی از ورزش های شدید، قرارگرفتن بیش از حد در معرض آفتاب یا گرمای شدید  و مصرف مشروبات الکلی پرهیز شود تا به این وسیله احتمال قرمزی موقت، تورم و خارش محل تزریق از بین برود. تا سه روز هم از لمس و دستکاری محل تزریق خودداری کنید. بعد از تزریق ممکن است برخی واکنشهای موقتی مانند قرمزی، درد یا تورم در محل دیده شود که معمولا در عرض یک هفته اول بعد از تزریق از بین می روند. برای تسریع در رفع تورم احتمالی می توانید از کیسه یخ به مدت کوتاه استفاده نمایید تا ۱۰روز پس از تزریق می بایست از حرارت بالا (سونا، جکوزی ،بخور) و خوردن مواد غذایی خیلی داغ و فشار و ضربه به ناحیه ای که تزریق ژل انجام شده اجتناب گردد. بعد از دو هفته باید مجددا” ویزیت تکرار شود تا ضمن ارزیابی وضعیت اگر لازم باشد کارهای تکمیلی و یا ترمیم احتمالی صورت گیرد.

در چه کسانی نباید ژل را تزریق نمود؟

تزریق ژل برای همه افراد مناسب نمی باشد. برای مثال افرادی که آلرژی شدید دارند یا سابقه شوک آنافیلاکسی دارند نباید ژل تزریق کنند. افرادی که پوست آنها دچار التهاب شده یا به عفونت پوستی مبتلا هستند تا زمانی که این موارد از بین نروند نباید ژل تزریق کنند.

آیا تزریق ژل عوارضی هم دارد؟

قبل از تزریق ژل لازم است که با متخصص پوست خود مشورت نمایید. عوارض ناشی از ژل های تزریقی کاملا بستگی به نوع ژل دارد. ژل هایی خوب هستند که نخست بدن به آنها واکنش ندهد و بعد به مرور زمان قوام و شکل خود را زیر پوست محل تزریق از دست ندهند. مثلا ژل هایی وجود دارند که بعد از تزریق تا چند ماه هیچ مشکلی ندارند ولی بعد از چند سال گلوله گلوله می شوند و در این صورت تخلیه آنها از پوست هم بسیار مشکل است لذا مراجعه کننده باید از پزشک خود نوع و مارک ژل را بپرسد.

البته مواردی از عارضه هم وجود دارد که ربطی به کیفیت بد آن ژل تزریقی ندارد بلکه به علت تکنیک غلط تزریق است. مثلا اگر موضع خوب ضد عفونی نشود و شرایط تزریق استریل رعایت نشود در محل تزریق ممکن است عفونت ایجاد شود که البته در این موارد می توان با درمان مناسب ضد میکروبی مشکل را حل کرد. البته در بعضی موارد عوارض جزئی کوتاه مدتی در ۲ تا ۳ روز اول تزریق نیز به وجود می آید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی کبودی و خون مردگی که بعد از چند روز خوب می شود.

مدت تاثیر ژل های تزریقی چقدر است؟

اینکه دوام ژل های تزریقی چقدر باشد بستگی به نوع ژل دارد. ممکن است دوام یک ژل در یک فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد. تکنیک تزریق هم تا حدود زیادی در دوام ژل تزریق شده تاثیر دارد مثلا ژلی به نام کلاژن یا هیالورونیک است که باید در لایه میانی پوست یا درم تزریق شود. اگر خیلی سطحی تزریق شود یا عمقی دوام و اثر آن خیلی که خواهد شد و بالعکس.

به طور خلاصه مدت زمان اثر انواع ژل های تزریقی با مارک های معتبر ساخته شده در دنیا از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است. البته زمانی که گفته می شود تاثیر فلان ژل تزریق شده یک سال است به این معنی نیست که اثر پرکنندگی آن در طول یک سال کامل است بلکه معمولا در شش ماه اول تزریق پرکنندگی آن خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم و به بعد تاثیر آن کمتر می شود و تا پایان یک سال کاملا اثر آن از بین می رود.

مراقبت های پس از تزریق

پس از انجام عمل تزریق ژل بیمار باید مصرف نمک خود را بسیار کاهش دهد زیرا خوردن نمک باعث ایجاد ورم هایی می شود. هنگامی که ژل به صورت انسان تزریق می شود فرد نباید سر خود را پایین نگه دارد و چند روز نخست باید از کمپرس سرد استفاده کند و پس از آن از کمپرس گرم.

برای تزريق ژل خط خنده ، محدوديتي وجود ندارد و شما مي‌توانيد به راحتي هر سال اين تزريق را انجام دهيد.
قرمزی و تورم در ناحیه درمان تزریق ژل شایع است و در طی چند روز از بین می رود.
نواحی تزریق ژل به صورت را ماساژ ندهید.
از گرم کردن محل تزریق برای برطرف کردن خط خنده تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.
از فعالیت هایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورژش یا برنزه کردن برای بهره بری از مزایای تزریق ژل در روز درمان خود داری کنید.
برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.کبودی ایجاد شده در اثر تزریق ژل خط خنده معمولا” در عرض ۷-۱۰ روز از بین می رود.
در صورت نیاز می توانید ۲-۴ هفته بعد از درمان رفع خط خنده برای روتوش به متخصص پوست خود مراجعه نمایید.